KAPLICA SEMINARYJNA TRYNITARZY

P. W. PRZENAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY W KRAKOWIE

 

 

Historia naszej kaplicy przy ul. Łanowej 1 w Krakowie nie jest długa.

Wcześniej gromadziliśmy się na wspólne modlitwy w maleńkiej kaplicy znajdującej się w starym klasztorze (tzw. „Białym Domu”), która została poświęcona  14 lutego 2000 r. przez ówczesnego metropolitę krakowskiego ks. Kardynała Franciszka Macharskiego.

Dzieje kościoła i nowych budynków klasztornych rozpoczynają się 24 kwietnia 2006 r., kiedy to zostaje podpisana umowa z firmą budowlaną. Prace przebiegają w szybkim tempie. Jesienią 2007 budowa kaplicy i budynków klasztornych zostaje ukończona. Dnia 4 października, ks. bp Jan Szkodoń dokonał aktu uroczystej dedykacji kaplicy seminaryjnej.

 


Wygląd i wystrój świątyni jest bardzo charakterystyczny i odwołuje się do zakonnej tradycji, mówiącej o tym, iż budowle te mają być prostej budowy.

Zbudowany został na planie elipsy. Centralne miejsce zajmuje przestronne prezbiterium, mające po obu stronach chór zakonny (stalle), miejsce codziennej modlitwy wspólnoty zakonnej.  W centrum prezbiterium znajduje się mozaika Rublowa Trójca Święta, która przedstawia wizytę, opisaną w Starym Testamencie, którą Abrahamowi złożyło trzech mężczyzn.

 


Po prawej stronie prezbiterium znajduje się postać Jezusa Nazareńskiego wykonana w formie mozaiki. Po lewej zaś stronie trzy witraże przedstawiające św. Jana de Matha (Założyciela Zakonu), św. Feliksa de Valois (Współzałożyciela) i św. Jana Chrzciciela od Poczęcia (Reformatora Zakonu).

 


Po obu stronach znajduje się Droga Krzyżowa wykonana w sposób prosty i charakterystyczny. Poszczególne stacje są oznaczone tylko krzyżem czerwono– niebieskim (mozaika) i kolejnym numerem danej stacji.

 


Prostota wystroju kościoła sprawia, że miejsce to sprzyja skupieniu i ułatwia człowiekowi spotkanie ze swoim Ojcem i Stwórcą.

 

 

 


 

 

 

 

Zdjęcia

24.jpg

Adres

ul. Łanowa 1B
30-725 Kraków
tel.: 538 332 138
(12) 653 21 93
(12) 653 21 95

Napisz do nas: trynitarze@trynitarze.pl

Duszpasterstwo powołań
tel.: 501 369 890
powolania@trynitarze.pl

Współpraca naukowa